Clubs & Societies

Sport

[one-third-first]

Rugby – Mr. T .Finn
  • 1st XV Mr. T Finn
  • 2nd XV Mr. I Davis
  • U16 Mr. Mr. I Davis
  • U15 Mr. D Smart
  • U14 Mr. M Downing
  • U13 Mr. N Ibbetson/Mr. A Seymour
  • U12 Mr. N Ibbetson
Cup Competitions
  • U18 Daily Mail Cup
  • U16 North Mids Cup
  • U15 Daily Mail Cup
  • B’Ham Cup Competitions
Hockey – Mr E Johnson
  • 1st XI Mr. E Johnson
  • 2nd XI Mr. A Smith
  • 3rd XI Mr. P Bennett
  • U15 Mr. E Johnson
  • U14 Mr. P Bennett
  • U13 Mr. A Smith
Football – Mr.B Hall
  • U19 Mr. B Hall
  • U16 Mr. B Hall
  • U15 Mr. B Hall
  • U14 Mr. B Hall
  • U13 Mr. B Hall
  • U12 Mr. B Hall

[/one-third-first][one-third]

Cup Competitions
  • West Mids U19 Cup
  • U12 – U16 Aston schools Cup Competitions
Basketball – Mr M Downing
  • U16 Mr. M Downing
  • U14 Mr. M Downing
Cup Competitions
  • ESBA Cup Competitions
  • B’ham Cup Competitions
Badminton – Mr N Ibbetson
  • Inters Mr. N Ibbetson
  • Juniors Mr. N Ibbetson
Tennis – Mr N Ibbetson
  •  U12-16 Mr. N Ibbetson
Cricket – Mr N Ibbetson
  • 1st XI Mr. N Ibbetson
  • 2nd XI Mr. E Johnson
  • U15 Mr. M Downing
  • U14 Mr. N Ibbetson
  • U13 Mr. P Bennett
  • U12 Mr. N Ibbetson/Mr. A Seymour

[/one-third][one-third]

Cup Competitions
  • WSCA Cup Competitions
  • BSCA Cup Competitions
Athletics – Mr D Smart
  • Seniors Mr. T Finn
  • Inters Mr. D Smart
  • Juniors Mr. D Smart
Cup Competitions
  • ESAA Track & Field Cup
  • Aston Area Cup Competition
  • Foundation Cup Competitions

[/one-third]

Music, Clubs and Societies

[one-third-first]

  • Big Band Mrs T Parrans-Smith
  • Choir Mrs T Parrans-Smith
  • Clarinet Ensemble Mrs T Parrans-Smith
  • Concert Band Mr R McBrien
  • Dhol Drumming Mr I Bains
  • Guitar Ensemble Mr J Phillips
  • Jazz Ensemble Mr T Amann
  • Training Band Mrs T Parrans-Smith
  • Little Big Band Mrs T Parrans-Smith
  • Low Brass Mrs M Brookes
  • Percussion Ensemble Mr V Lee
  • Saxophone Group Miss J Naylor
  • String Orchestra Mr I Davidson
  • Trumpet Group Mr F Stubbs
  • Flute Ensemble Mrs S Wilson

[/one-third-first][one-third]

  • Amnesty International Mr P Rean 
  • Art Workshop Mrs K Downing
  • Chess Club Mr M Qamar
  • Computing Club Mrs K Lally
  • Design Technology Mr D Stucki/Mr M Hodgkinson
  • Drama Club Mr D Smart
  • Go Club Mr A Russell
  • Photography Club Mrs M Simcox/Mr D Healey
  • Social Group Ms M Gangat/Ms H Johnson
  • Wrestling Club Dr D McKee
  • Young Enterprise/Envision Mr P Rean

[/one-third]

The Hawkesford Trophy is awarded to the overall winners of the House Sports Competitions.

The P Tuck Trophy is awarded to the overall winners of the House cultural and academic activities.